Connect with us

Экономика

НБУ знизив облікову ставку вперше з червня минулого року

Published

on

НБУ знизив облікову ставку вперше з червня минулого року
Фото: голова НБУ Андрій Пишний (facebook.comNationalBankOfUkraine)

Автор:
Олександр Білоус

Національний банк України (НБУ) ухвалив рішення знизити облікову ставку з 25,0% до 22,0% річних з 28 липня 2023 року. Таким чином НБУ знизив ставку вперше з червня минулого року, коли він різко підняв ставку.

Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на заяву голови НБУ Андрія Пишного на брифінгу, який транслювався на Youtube.

Як зазначив Пишний, стрімке сповільнення інфляції та стійка ситуація на валютному ринку уможливлюють початок циклу зниження облікової ставки.

«Ураховуючи поліпшення інфляційних очікувань та прогнозу подальшого уповільнення інфляції, поточне та прогнозоване зниження ставки узгоджується зі збереженням привабливості гривневих заощаджень», — сказав він.

За його словами, це є важливим елементом забезпечення курсової стійкості за помʼякшення валютних обмежень і переходу до більшої гнучкості обмінного курсу.

«Водночас зниження облікової ставки на тлі збереження макрофінансової стабільності підтримає відновлення економіки», — додав Пишний.

Голова НБУ повідомив, що облікова ставка знижуватиметься і надалі за умови збереження стійкості валютного ринку та сповільнення інфляції на прогнозному горизонті. «НБУ враховуватиме необхідність підтримання високої привабливості гривневих активів на етапі пом’якшення валютних обмежень і переходу до гнучкішого курсоутворення», — сказав він.

Облікова ставка

Зазначимо, облікова ставка — це вартість кредитів НБУ комерційним банкам, які можуть отримати від центробанку довгострокове чи короткострокове рефінансування. Посередньо ставка повинна визначати ціну кредитів на ринку.

Основним інструментом, за допомогою якого НБУ впливає рівень інфляції, є облікова (ключова) ставка. За даними НБУ, в Україні зміна облікової ставки НБУ найбільше впливає на рівень інфляції за 9-18 місяців.

Якщо прогнозована інфляція знаходиться вище за цільовий рівень, то для її зниження облікова (ключова) ставка підвищується для приведення інфляції до мети 5%. І навпаки: за більш низького прогнозованого показника інфляції порівняно з цільовим рівнем ключова ставка знижується.

Зміна ставки

Зазначимо, Національний банк України (НБУ) ухвалив рішення підвищити облікову ставку з 10% до 25% з 3 червня 2022 року.

За даними Держстату, річна інфляція в Україні у червні сповільнилася до 12,8% — мінімуму з початку війни. У червні ціни зросли на 0,8%, з початку року — на 4,6%

У червні в НБУ заявили, що наприкінці року облікова ставка становитиме 20-21%.

Источник: www.rbc.ua

Читайте также