Connect with us

Экономика

CBAM доб’є українську економіку та не допоможе довкіллю, — експерт

Published

on


Фото: CBAM доб’є українську економіку та не допоможе довкіллю (Getty Images)

Автор:
Олександр Мороз

Європейський механізм прикордонного вуглецевого коригування (CBAM), який передбачає запровадження вуглецевого мита з 2026 року, може мати катастрофічні наслідки для економіки України, що воює.

Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на коментар засновниці ESG Liga, президентки Асоціації професіоналів довкілля PAEW, гендиректорки «Офісу сталих рішень» Людмили Циганок.

«CBAM може зруйнувати українську економіку вже у 2026 році.І не допоможе довкіллю», – наголосила вона.

Циганок навела шокуючі оцінки впливу нового регламенту ЄС: зниження ВВП на 4,8%, скорочення експорту до Євросоюзу на 7,8%, до 120 тисяч втрачених робочих місць, а також — зменшення податкових надходжень більш як на $3,5 млрд.

«А тепер уявіть, як це допоможе клімату? Ніяк», – констатує експертка.

На її переконання, CBAM у воєнній Україні не стимулюватиме екологічну трансформацію, а, навпаки, зупинить її. Причини — відсутність
ресурсів для модернізації, пріоритет виживання над екологією, і, зрештою,загроза заміщення українського експорту більш «брудними» аналогами з третіх країн.

«Українські підприємства не мають ресурсів на декарбонізацію під обстрілами. Падіння економіки — менше можливостей для екологічної політики. Замість скорочення викидів — зупинка виробництва й ріст безробіття. А “чисті”українські товари замінить «брудний» імпорт із третіх країн», – пояснила вона.

Людмила Циганок наголосила: у регламенті CBAM є юридичний механізм, що дозволяє призупинити його дію в разі війни — це стаття 30(7). Однак досі жодна країна, включно з Україною, не скористалася цим правом.

Вона звернулася до Кабінету Міністрів, зокрема до віцепрем’єрки Ольги Стефанішиної, міністерки економіки Юлії Свириденко та заступниці міністра захисту довкілля Світлани Гринчук із закликом:

«Просимо Кабінет міністрів України звернутись до Єврокомісії і добитись відстрочки CBAM — на час війни + 5 років», — додала вона.

Раніше експерти найбільшого в Україні бізнес-об’єднання енергетичних компаній Energy Club наголошували, що CBAM несе потенційні ризики для української економіки — від скорочення експорту й валютних надходжень до додаткового навантаження на промислові підприємства.

Источник: www.rbc.ua

Читайте также