Экономика
Україна має скористатися правом на тимчасове відтермінування CBAM через війну, — експерт

Фото: Україна має скористатися правом на тимчасове відтермінування CBAM через війну (Getty Images)
Автор:
Сергій Новіков
Всеукраїнська енергетична асамблея закликала Кабмін терміново ініціювати офіційне звернення до Єврокомісії щодо запровадження тимчасових виключень із дії механізму транскордонного вуглецевого коригування (CBAM) для української продукції.
Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на звернення голови Асамблеї Івана Плачкова до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля.
CBAM, що набуває чинності з 2026 року, вже на етапі перехідного періоду створює значні ризики для експорту енергоємної продукції з України, зокрема електроенергії та металопродукції, йдеться у зверненні.
Всеукраїнська енергетична асамблея попередила: автоматичне застосування «вуглецевого мита» може призвести до втрати експортних надходжень, зниження інвестицій у модернізацію енергосистеми та ускладнення відновлення зруйнованої інфраструктури.
«Асамблея наголошує на необхідності розробки спеціального підходу до впровадження СВАМ щодо українського експорту. Зокрема,вважаємо доцільним розглянути можливість запровадження механізму відтермінування або перегляду вимог СВАМ на період дії воєнного стану в Україні», — йдеться у зверненні.
Асамблея посилається на положення частини 7 статті 30 Регламенту (ЄС) 2023/956, що передбачає можливість звернення третіх країн, які зазнали впливу «непередбачуваних та неспровокованих подій із руйнівними наслідками для економіки та промисловості», з проханням про тимчасове пом’якшення вимог CBAM.
Також зазначають, що така процедура з боку України ще не була офіційно розпочата.
Особливу увагу члени Всеукраїнської енергетичної асамблеї звернули на вразливість енергетичного сектору, що суттєво постраждав від війни з РФ, і не має змоги швидко адаптуватися до вимог декарбонізації.
«Підприємства електроенергетики наразі не мають ані технічної, ані фінансової спроможності впровадити повноцінні заходи з декарбонізації у короткостроковій перспективі», — наголосили в документі.
Також у ВЕА зазначають, що значна частина енергетичної інфраструктури зруйнована, окупована або працює з високим рівнем ризиків.
«Приймаючи до уваги надскладні умови функціонування енергетичного комплексу України, звертаємося до Вас, шановний Денисе Анатолійовичу, із проханням якнайшвидше ініціювати процедуру звернення до Європейської Комісії відповідно до частини 7 статті 30 Регламенту СВАМ з метою захисту національних економічних інтересів та забезпечення конкурентоспроможності української продукції на ринку ЄС», — закликав голова ВЕА Іван Плачков.
Источник: www.rbc.ua
-
Экономика1 день ago
Какие документы нужно подать для назначения жилищной субсидии
-
Технологии2 дня ago
Норвегия неожиданно присоединилась к Таллиннскому механизму: что это значит для кибербезопасности Украины
-
Политика22 часа ago
Где сейчас самые ожесточённые бои на фронте: в ВСУ назвали пять направлений с максимальной активностью противника
-
Политика23 часа ago
Россия строит пропагандистскую сеть в Африке: разведка Украины раскрыла, как Кремль расширяет влияние через RT и ТАСС
-
Еще2 дня ago
Гороскоп на 13 июля 2025: день, когда легко попасть под чужое влияние и потерять баланс
-
Культура2 дня ago
Лучшие книги для саморазвития: что стоит прочитать
-
Авто2 дня ago
Водителей ждет неожиданная проверка: в Украине ввели новые правила техосмотра с жестким наказанием
-
Еще1 день ago
День ангела 13 июля 2025: значение имен, традиции дня ангела и душевные поздравления