Connect with us

Экономика

Навіщо Росія домагається транзиту «азербайджанського» газу: думка експерта

Published

on

Навіщо Росія домагається транзиту "азербайджанського" газу: думка експерта
Фото: Москва хоче продовжити транзит газу через Україну (Getty Images)

Автор:
Юрій Дощатов, Олександр Білоус

Росія хоче домогтися транзиту «азербайджанського» газу, щоб не втратити ринок у Європейському союзі. Для цього вона намагається створити спільний проєкт із Азербайджаном.

Про це йдеться в матеріалі РБК-Україна «Росія хоче зберегти транзит газу до ЄС через Україну: навіщо це Путіну та «Газпрому».

Новий проєкт полягатиме в тому, що Азербайджан, не маючи достатнього газу для постачання до ЄС, отримуватиме газ для продажу в ЄС від Росії. Але безпосередньо замінити РФ на ринку у нього напевно не вийде, вважає генеральний директор консалтингової компанії «Нафтогазбудінформатика» Леонід Уніговський.

На його думку, для «Газпрому» вигідніший варіант, коли будь-яка з азербайджанських компаній виконуватиме агентську угоду за дорученням «Газпрому». «Віддавати свої контракти SOCAR росіяни звичайно ж не будуть. Я думаю, що зараз обговорюється варіант, щоб SOCAR виступав від імені «Газпрому» і виконував агентську угоду. Це цілком можливо», — сказав Уніговський.

Якщо варіант постачання газу Азербайджаном буде ухвалено ЄС, і Україною, то Росія отримає можливість паралельно працювати над перспективою розширення постачань іншими каналами, зокрема, ТАНАП, Турецьким і Трансадріатичним потоками. «Тобто метою може бути не збереження транзиту через Україну в середньостроковому плані, а поточне виконання контрактів і паралельна робота над розширенням цих трьох маршрутів постачання газу до Європи на перспективу», — зазначив Уніговський.

Він також припустив, що РФ може запропонувати фінансову підтримку для розвитку деяких проєктів, зокрема збільшення потужності трансадріатичного потоку. «Думаю, Росія розглядає Азербайджан, враховуючи ситуацію, що склалася, у ширшому і значному стратегічному ключі, ніж просто запитати українську ГТС так званим азербайджанським газом, це стосується і щодо нового маршруту постачання природного газу до Ірану і далі через територіальні води Азербайджану», — вважає експерт.

Источник: www.rbc.ua

Читайте также