Connect with us

Экономика

Зростання цін Україні незабаром досягне піку. НБУ ухвалив рішення щодо облікової ставки

Published

on


Фото: голова НБУ Андрій Пишний (facebook.comNationalBankOfUkraine)

Автор:
Олександр Білоус

Національний банк України (НБУ) ухвалив рішення зберегти облікову ставку на рівні 15,5% річних з 18 квітня 2025 року. Це вплине на ціни та вартість кредитів і депозитів.

Про це заявив голова НБУ Андрій Пишний, повідомляє РБК-Україна з посиланням на брифінг на Youtube.

Як зазначив голова НБУ, «це рішення сприятиме підтриманню стійкості валютного ринку, збереженню контролю над інфляційними очікуваннями та поступовому сповільненню інфляції до цілі 5% на горизонті політики».

За його словами, у перші місяці року інфляція зростала доволі близько до траєкторії попереднього макропрогнозу НБУ. Водночас помісячна динаміка інфляції, скоригована на сезонність, свідчить про ознаки послаблення цінового тиску.

Облікова ставка

Ставка є головним інструментом коригування інфляції з боку центральних банків світу. Якщо ставка підвищується, через декілька місяців темпи зростання цін повинні знизитися.

НБУ декларує ціль з інфляції на рівні 5,0%. Однак минулого року ціни зросли на 12,0%, а в березні 2025 року зростання цін прискорилося до 14,6%. За прогнозом НБУ, у найближчі місяці інфляція сягне 15%, після чого почне знижуватися.

Для чого потрібна ставка

Облікова ставка НБУ — це головна відсоткова ставка, яку встановлює НБУ для регулювання грошово-кредитної політики в країні.

Простіше кажучи, це ставка, під яку НБУ надає кредити комерційним банкам. Вона впливає на вартість грошей у всій економіці — кредити та депозити.

Чи вище ставка, тим привабливіші гривневі активи і укріплення гривні. Нижча ставка означає, що гроші дешевші і можлива девальвація.

Якщо облікова ставка становить 15%, це означає, що НБУ надає кошти банкам під 15% річних. Банки, у свою чергу, надають кредити населенню та бізнесу під вищу ставку (наприклад, 35%), щоб отримати прибуток.

Від облікової ставки залежить ставка, за якою НБУ надає кредити комерційним банкам та приймає від них депозити. Облікова ставка впливає на загальний рівень відсоткових ставок в економіці, включаючи ставки за кредитами і депозитами для підприємств та фізичних осіб.

Зміна ставки

Зазначимо, НБУ тримав облікову ставку на рівні 10% з початку війни та ухвалив рішення підвищити до 25% у червні 2022 року. Така ставка трималася до липня 2023 року, коли НБУ почав знижувати ставку до 15%. НБУ знижував ставку і у 2024 році. З червня він тримав є її незмінною на рівні 13%. Але в грудні 2024 року НБУ підвищив ставку до 13,5%. У січні 2025 року ставку підвищено 14,5%, березні до 15,5%.

Источник: www.rbc.ua

Читайте также