Экономика
Як вибратися з боргової ями: три дієві лайфхаки, щоб закрити кредити

Фото: Як за допомогою перевірених методів вийти з боргів (Getty Images)
Автор:
Валерія Лукіна
Значна частина українців сьогодні живе «в борг» і не може закрити свої кредити. На це впливає відсутність доходів та слабке фінансове планування.
Як закрити свої борги та навчитись накопичувати – читайте у матеріалі РБК-Україна.
Головне:
- Чому українці накопичують борги та кредити?
- Які інструменти існують для зменшення та поступового погашення кредитів?
- Як уникнути нових кредитів та мікропозик?
Як виникає проблема накопичення боргів
Більшість українців потрапляють у боргову пастку не через відсутність доходів, а через слабке фінансове планування. Люди часто не мають резервного фонду, живуть «від зарплати до зарплати» і легко піддаються споживацьким спокусам. Новий телефон чи відпустка в кредит – поширена практика, яка приносить тимчасове задоволення, але затягує в тривалий борг.
До того ж дуже рідко уважно вивчаються умови кредитів до кінця. «У договорах часто «зашиті» додаткові витрати – страховки, комісії, пеня. Якщо до цього додати ще кілька мікропозик із захмарними відсотками, ситуація стає критичною», – розповіла РБК-Україна фінансовий планер інвестиційної компанії iPlan.ua Лариса Мошківська.
Позичальники беруть кредити без чіткого плану погашення і не усвідомлюють реальної вартості боргу. «У підсумку людина має боргову спіраль і постійний дефіцит грошей», – додала експерт.
Фото: Українці беруть дорогі мікропозики та кредити (Getty Images)
Які стратегії можуть спрацювати на покращення фінансового становища
Метод «снігової кулі» – проста й психологічно ефективна стратегія. Спершу погашаєте найменший кредит – це мотивує. Далі сума, яку ви раніше витрачали на нього, йде на закриття наступного боргу, і так далі.
Метод «лавини» передбачає погашення кредитів з найвищими відсотками в першу чергу. Таким чином ви мінімізуєте переплати та швидше скорочуєте загальний борг.
Консолідація кредитів допоможе, якщо є кілька кредитів. Їх можна об’єднати в один з нижчою ставкою та зручним графіком платежів. Це працює особливо добре, якщо всі борги в одному банку.
Як не набрати нових боргів
З початку 2025 року в Україні запровадили обмеження на ставки за мікропозиками, тепер вони не можуть перевищувати 1,5–2% на день. Раніше ці показники сягали 5–7%, тому експерти називають зміни позитивними, хоч і частковими.
«Звісно, це все ще дорого, але краще, ніж було», – зазначила фінансова консультантка.
Крім того, набули чинності нові правила щодо штрафів і пені – їхній розмір не може перевищувати подвійну суму основного боргу. Також кредитори тепер зобов’язані вказувати повну вартість позики у річному обчисленні, що має підвищити прозорість умов для споживачів.
Однак, попри нові норми, ринок кредитування залишається складним для позичальників. За словами експерта, ставки в банках усе ще високі: за споживчими кредитами українці можуть платити 30–40% річних.
Це свідчить про те, що фінансове навантаження на населення залишається значним, навіть за умов регуляторних змін. Єдиний реальний захист – фінансова грамотність. Якщо ви розумієте, як працює складний відсоток, вмієте планувати свої витрати та уникати імпульсивних покупок, то кредитів можна буде уникати зовсім. Або брати їх свідомо і повертати за планом.
Источник: www.rbc.ua
-
Экономика2 дня ago
Американсько-український фонд відбудови зареєструють у США
-
Экономика2 дня ago
Угода про надра: WSJ дізналося, які проєкти можуть бути реалізовані першими
-
Экономика2 дня ago
Світові ціни на вершкове масло встановили новий рекорд: в ООН назвали причину
-
Экономика1 день ago
«Питання відпало». Угода зі США стосується копалин на всій території України
-
Экономика1 день ago
У США завершили план нових санкцій проти Росії: рішення за Трампом
-
Экономика2 дня ago
Україна отримала доступ до 3 млрд доларів за рахунок російських активів
-
Экономика1 день ago
Завжди прибутково? Що треба знати про інвестиції в нерухомість, щоб не «промахнутись»
-
Экономика1 день ago
Відбувся «тектонічний зсув»: чого очікувати від євро та долара на початку травня